Kako se kot vodja spopasti z »bullyingom« na delovnem mestu?

Trpinčenje oziroma bullying na delovnem mestu je pereč problem, ki lahko drastično vpliva na dobro počutje in produktivnost zaposlenih. Pri tem ne gre zgolj za vprašanje osebnega dobrega počutja in varnosti, temveč tovrstno nadlegovanje predstavlja izziv, ki lahko prizadene celotno delovno okolje ter ogrozi uspešnost podjetja.

Če kot vodja opazite znake trpinčenja na delovnem mestu, jih v nobenem primeru ne smete pomesti pod preprogo. Nobeno delo namreč ni pomembnejše od duševnega blagostanja posameznika, zato se prepričajte, da veste, kako ukrepati, če ste priča nadlegovanju v svojem podjetju. V nadaljevanju članka bomo izpostavili nekaj nasvetov za ustvarjanje zdravega, podpornega in produktivnega delovnega okolja.

Kaj je bullying oziroma trpinčenje na delovnem mestu?

Bullying je oblika agresivnega vedenja, ki je namerna in vključuje neravnovesje moči. Nadlegovanje je lahko fizično (udarjanje, brcanje, potiskanje), verbalno (grožnje, žalitve, obrekovanje) ali psihološko (izključevanje, širjenje govoric). Dogaja se lahko v različnih okoljih, kot so šole, domovi, splet in tudi delovna mesta.

Na delovnem mestu se nadlegovanje običajno kaže kot sistematično negativno vedenje enega ali več zaposlenih do drugega zaposlenega. To vključuje dejanja, kot so nenehno kritiziranje, poniževanje pred drugimi, postavljanje nerealnih pričakovanj ali ciljev, neizkazovanje priznanj za dosežke in izključevanje iz družbenih ali delovnih aktivnosti. Nadlegovanje na delovnem mestu lahko ima številne negativne posledice, vključno z zmanjšano produktivnostjo, povečanim stresom, zmanjšanim zadovoljstvom z delom in povečano odsotnostjo.

Vloga vodje pri preprečevanju trpinčenja na delovnem mestu

Kot vodja imate ključno vlogo pri preprečevanju trpinčenja zaposlenih v delovnem okolju, saj je vaš odziv na tovrstne situacije odločilen za ustvarjanje zdravega in podpornega delovnega prostora. Tukaj je nekaj korakov, ki jih lahko sprejmete, da v svojem podjetju trpinčenju naredite konec:

Ustvarite jasno politiko proti trpinčenju

Poskrbite, da bo vaše podjetje imelo jasno in natančno oblikovano politiko proti trpinčenju, ki opredeljuje takšno vedenje in določa posledice zanj.

Pripravljen sistem mora zagotoviti, da bodo vse pritožbe takoj in ustrezno obravnavane, kar vključuje sprejetje potrebnih korektivnih ukrepov, vključno z odpovedjo delovnega razmerja storilca, če je potrebno. Zaposleni in vodje morajo biti seznanjeni s standardi in protokoli, ki bodo sledili v primeru incidenta.

Oddelek za človeške vire naj igra ključno vlogo pri razvoju politike, zagotavljanju, da je slednja v skladu z vsemi veljavnimi pravili, ter pri obravnavanju pritožb. Poleg tega je treba zagotoviti ustrezno usposabljanje za vse zaposlene in vodje, ki vključuje informacije o tem, kako in kje poročati o nadlegovanju.

Bodite dostopni in odprti za komunikacijo

Kot vodja je nujno, da ste dostopni in odprti za komunikacijo z zaposlenimi. To pomeni uvedbo politike odprtih vrat, ki zaposlenim omogoča, da se počutijo udobno pri izražanju svojih skrbi, vključno z nadlegovanjem ali poklicno diskriminacijo.

To ne pomeni le fizične dostopnosti, ampak tudi pripravljenost poslušati in se odzvati na skrbi zaposlenih. Pomembno je tudi redno komuniciranje z zaposlenimi o politikah podjetja, vključno z nadlegovanjem, ter zagotavljanje informacij o tem, kako in kje lahko poročajo o nadlegovanju, brez strahu pred negativnimi posledicami.

Poročila o nadlegovanju vzemite resno

Ključnega pomena je, da se vodje hitro in spoštljivo odzovejo na poročila o nadlegovanju. To bo zaposlene spodbudilo, da bodo bolj pripravljeni prijaviti primere bullyinga, kar bo dolgoročno pripomoglo k zmanjšanju tovrstnih incidentov.

To ne bo pozitivno vplivalo le na delovno kulturo, uspešnost vodstva in poslovanje, ampak tudi na učinkovito obravnavo morebitne diskriminacije v podjetju. Poleg tega bo to podjetju pomagalo, da bo delovalo v skladu z zakonodajo in predpisi proti nadlegovanju.

Usposobite svoje zaposlene

Eden od ključnih načinov za obvladovanje trpinčenja na delovnem mestu je usposabljanje vodij in zaposlenih. To je bistveno iz več razlogov:

  1. Izražanje stališča podjetja: Usposabljanje vodij in zaposlenih o nadlegovanju podjetju pomaga izrecno sporočiti, da tovrstno vedenje v nobenem primeru ne bo tolerirano.
  2. Prepoznavanje opozorilnih znakov: Vodje in zaposleni morajo biti usposobljeni, kako prepoznati znake nadlegovanja, da lahko ukrepajo, preden se težave poslabšajo.
  3. Pravilno odzivanje: Vodje in zaposleni morajo vedeti, kako se pravilno odzvati na vprašanja in situacije, povezane z nadlegovanjem. To vključuje razumevanje, kako poročati o nadlegovanju in kako podpreti žrtve, ki se jim zaupajo.
  4. Vzdrževanje politike ničelne tolerance: Vodje morajo biti odgovorni za vzdrževanje politike ničelne tolerance do bullyinga in zagotoviti, da se ta politika upošteva.

Zato je odgovornost vodij, da organizirajo izobraževalne tečaje o nadlegovanju na delovnem mestu in zaposlenim omogočijo izobraževanje o tem, kako ukrepati v primeru nadlegovanja. Tudi v tem primeru ključno vlogo igra kadrovska služba, saj lahko pomaga pri organizaciji usposabljanj in zagotavljanju dodatne podpore zaposlenim, ki so bili žrtve bullyinga.

Ustvarite varno delovno okolje

Za nadzor in omejevanje nadlegovanja je ključno ustvariti varno okolje, v katerem se lahko zaposleni neposredno povežejo z vodstvom in izrazijo svoje skrbi. To lahko na primer pomeni ustvarjanje komunikacijskega kanala, ki zagotavlja varnost in zaupnost zaposlenih. Slednji lahko vključuje redne sestanke z zaposlenimi, anonimne ankete ali posebne komunikacijske platforme, ki so namenjene izražanju skrbi.

Vodstvo mora biti proaktivno pri spodbujanju teh komunikacijskih kanalov, hkrati pa mora zagotoviti, da so zaposleni dobro obveščeni o tem, kako in kje lahko poročajo o nadlegovanju ali drugih vprašljivih vedenjih. To vključuje jasno komunikacijo o postopku poročanja, nadaljnjih korakih in zagotovilo, da zaposleni zaradi poročanja o takšnih incidentih ne bodo kaznovani ali obravnavani drugače.

Z ustvarjanjem varnega in podpornega delovnega okolja podjetje pomaga preprečiti nadlegovanje ter zagotoviti, da se zaposleni počutijo varne in podprte.

Vodite evidenco o vedenju ustrahovalca

Če trpinčenje uide izpod nadzora in se žrtev odloči za tožbo, bo potrebovala dokaze. Zato je pomembno, da se v primeru trpinčenja vodi evidenco o datumu, času in podrobnostih vseh incidentov.

To je prav gotovo tudi naloga vodje, saj ustrahovalec ne prizadene le čustev svoje žrtve, temveč hkrati ogroža uspeh podjetja. Evidenca o vplivu ustrahovanja na delovno uspešnost in napredek daje kadrovski službi podrobnosti, ki jih potrebujejo, da lahko zaposlenim kar najbolje pomagajo.

Pri tem se je pomembno zavedati, da je lahko nadlegovanje subtilno in ne vedno očitno. Vključuje lahko verbalno nadlegovanje, kot so žalitve ali grožnje, ali neverbalno nadlegovanje, kot je na primer izključevanje iz ekipe, kar ni vedno takoj opazno.

Zato je še toliko pomembneje, da vodje in zaposleni razumejo, v kakšnih oblikah se lahko pojavi nadlegovanje, in da so pozorni na vse možne oblike trpinčenja zaposlenih.

Ostanite profesionalni

Pomembno je, da kot vodja v primeru nadlegovanja ostanete razumni, kompetentni in mirni, ne glede na to, kako se odločite ravnati. Če menite, da bi lahko bili pri obravnavi situacije pristranski do ene ali druge strani, posredovanje dodelite drugemu kolegu. To bo zagotovilo pravičen zaključek za vse vpletene.

Upoštevajte tudi, da so lahko nekatere obtožbe nadlegovanja zlonamerne, zato ne sklepajte prenagljeno. Pomembno je, da pred sprejemanjem kakršnih koli odločitev preučite vse dejavnike in dokaze. Poskrbite tudi za ohranjanje zaupnosti zaposlenih ter informacij ne delite z osebami, ki niso neposredno vpletene v situacijo.

Soočenje z nadlegovanjem na delovnem mestu je za vsako vodjo izjemno zahtevno, vendar je nujno, da ostanete profesionalni in pravični do vseh vpletenih strani. To bo pomagalo zagotoviti, da se situacija reši na najboljši možen način ter da se prepreči nadaljnje nadlegovanje ali konflikte.

Situacijo poskusite razumeti z obeh zornih kotov

Ko se soočate z obtožbo nadlegovanja, je pomembno, da poskusite razumeti občutke in stališča vseh vpletenih. Vse vpletene ločeno povabite v svojo pisarno in poslušajte njihove zgodbe. Nadlegovanje je s strani tretjih oseb namreč pogosto napačno razumljeno, zato je pomembno, da pred sprejemanjem kakršnih koli odločitev dobro preučite situacijo.

Nato premišljeno ukrepajte – če brez utemeljenega razloga sprožite alarm, lahko to povzroči nelagodje med zaposlenimi. Po drugi strani pa neukrepanje samo zato, ker niste prepričani o situaciji, odraža pomanjkanje vodstvenih sposobnosti in vas lahko stane zaposlenega, ki se je znašel v vlogi žrtve.

Ključno je torej, da najdete ravnovesje med previdnostjo in ukrepanjem. Razumevanje situacije z obeh zornih kotov vam bo pomagalo sprejeti bolj premišljeno in pravično odločitev. Tako boste situacijo lažje rešili na najboljši možni način za vse vpletene ter preprečili nadaljnje nadlegovanje ali konflikte.

Zaključne misli

Trpinčenje na delovnem mestu je resna težava, ki vpliva na dobro počutje zaposlenih in uspešnost podjetja. Zato je ključnega pomena, da se vsi zaposleni zavedajo, kaj je t. i. bullying, kako ga prepoznati in kako ukrepati.

Podjetje mora ustvariti varno in podporno okolje, kar vključuje ustrezna usposabljanja, jasne politike in postopke prijave tovrstnih situacij ter spodbujanje odprte komunikacije. Le tako lahko kot vodja preprečite nadlegovanje, zagotovite varnost in podporo zaposlenim ter ustvarite bolj zdravo in produktivno delovno okolje. Slednje pa ni ključnega pomena le za dobro počutje zaposlenih, ampak tudi za dolgoročno uspešnost podjetja.

Pripravil: Team Optius.com