Priložnosti na filipinskem trgu in zaposlovanje filipinskih delavcev

Slovenska podjetja iščejo nove kadre tudi v tujini ob rekordno nizki brezposelnosti. S sodelovanjem s Filipini in odprtjem konzulata v Manili se odpirajo nove možnosti, a izziv ostaja v poenostavitvi postopkov pridobivanja delovnih dovoljenj ter zagotavljanju ustrezne integracije in pogojev za delo.

Slovenska podjetja, ob sicer rekordno nizki brezposelnosti, za kadri vedno bolj poizvedujejo tudi v tujini. Mesečna stopnja anketne brezposelnosti je bila v decembru 2023 po podatkih SURS-a 4,2%, saj smo v tretjem četrtletju beležili 938.455 delovno aktivnih prebivalcev Slovenije. (VIR: SURS)

 

Vir: SURS

Tuja delovna sila z Balkana je Slovencem že znana in smo jo sprejeli, saj smo še pred 30 leti bivali v skupni državi. Ker pa je balkanski bazen vse bolj prazen, se mnogi delodajalci obračajo tudi po kadru npr. iz Indije ali s Filipinov. Danes delež tujcev med zaposlenimi v slovenskem prostoru znaša 14%, podjetja oz. delodajalci pa si želijo hitrejših postopkov pri urejanju delovnih dovoljenj za tujce.

Najbolj atraktivna tematika je v zadnjem času sigurno odprtje slovenskega konzulata v filipinskem glavnem mestu Manila, kjer bo mogoče vročanje delovnih vlog za delo v tujini in urejanje zajemov biometričnih podatkov. Poleg tega je bil pred kratkim ustanovljen tudi slovensko-filipinski poslovni klub, ki naj bi pripomogel k hitrejšemu in dobremu povezovanju med državama.

Podatki kažejo, da je bilo v letu 2023 v Sloveniji izdanih 17.272 DD (delovnih dovoljenj) za zaposlitev tujcev (Vir: ZRSZ), od tega le 84 DD za Filipince. Z vzpostavljenim konzulatom v Manili, naj bi se število vlog, glede na povpraševanje po tej delovni sili, povzpelo vsaj do dva tisoč, saj za ureditev administrativnih postopkov tako ne bo več potrebna pot v Tokio, prosta delovna mesta pa bodo hitreje zapolnjena.

 

 

Vir: ZRSZ

 

Kakšne so specifike filipinskih delavcev?

Filipinska delovna sila je znana po svoji prisotnosti na mednarodnem trgu dela. So izredno iskan kader v tujini, predvsem zaradi svoje strokovnosti, zavzetosti in znanja angleščine. Mnogi izmed njih se za delo v tujini odločajo, da bi izboljšali ekonomske razmere svojih družin. Filipinska vlada je zato sprejela ukrepe za zaščito pravic svojih delavcev v tujini. Ti ukrepi izvajajo programe za usposabljanje in certificiranje delavcev ter vzpostavijo mehanizme za reševanje sporov in zaščito pred izkoriščanjem.

Od 110 milijonov prebivalcev beležijo vsaj 4 milijone brezposelnih. Večina se jih priglasi za začasno delo v tujini, saj njihov namen ni ostati v tuji državi, pač pa se vrniti v domače okolje. Filipinci imajo delo v tujini zapisano v genih, s seboj pa ne vzamejo svoje družine. Ta ostane na Filipinih, kamor pošiljajo denar, kar močno vpliva na celotno filipinsko gospodarstvo. Med njimi je visok odstotek (skoraj 38%) iskalcev s srednješolsko izobrazbo, starostna meja pa med 25 in 34 let. 

V prvem 5-zvezdičnem hotelu v Ljubljani, v katerem postavljajo visoke poslovne standarde, so z nami podelili njihovo izkušnjo:

» Glede naše sodelavke iz Filipinov v oddelku gospodinjstva lahko povem, da je naša izkušnja več kot pozitivna. Gospa je sicer že več let v Sloveniji in ima tukaj tudi družino. Je marljiva, odgovorna in zanesljiva sodelavka in njene sobe, ki jih pospravi, so vedno brezhibne. Vsekakor si želimo v bodoče tudi na novo zaposliti sodelavce iz Filipinov.« (Helena Demšar, Kadrovska služba | InterContinental Ljubljana).

V Sloveniji je filipinska delovna sila iskana v različnih branžah, odvisno od potreb delodajalcev. Prisotni so v različnih sektorjih, vključno s turizmom, informacijsko tehnologijo, gradbeništvom in pomorstvom. V gostinstvu in turizmu so zaželeni predvsem zaradi veščin v strežbi in kuhinji, ter znanja tujih jezikov. Gostoljubnost in prijaznost sta del njihove kulture. Filipinski strokovnjaki za informacijsko tehnologijo so iskani zaradi svojega znanja in izkušenj na področju programske opreme, razvoja spletnih strani in podobno. V gradbeništvu so Filipinci znani po svoji trdoživosti, spretnosti in pripravljenosti za delo na gradbiščih, v pomorski industriji pa so, zaradi svojih veščin na ladji, iskani kot mornarji, kuharji in tehnično osebje.

Pomembno je, da se slovenski delodajalci in vlada aktivno ukvarjajo s pomanjkanjem kadra in sodelujejo pri iskanju rešitev, ki bodo spodbudile razvoj delovne sile in zadovoljile potrebe trga dela.

Kljub temu, da je filipinska delovna sila iskana in želena, pa so bili dosedanji postopki pridobivanja delovnih dovoljenj za delo v Sloveniji dolgotrajni in zahtevni. Konkurenca med državami je precejšnja, Filipinci pa najraje izbirajo države, ki imajo hitre postopke pridobivanja dovoljenj, jim zagotovijo ustrezne pogoje za delo, strokovno izobraževanje ali »onboarding«, ter spoštljiv odnos do njih samih. Zato imamo v Sloveniji izziv, da poenostavimo postopke in vlagamo tudi v promocijo in prepoznavnost delodajalcev samih, pri čemer pomaga tudi naš karierno-zaposlitveni portal, Optius.

Imate kadrovske potrebe in želite zaposliti filipinsko delovno silo? Za več informacij smo vam na voljo na 01 8100 200 ali na info@optius.com

Pripravila:

Loredana Hotović Kralj, strokovna sodelavka Optius.com, januar 2024

 

Viri: