Nasveti za starejše iskalce zaposlitve

Najdite uporabne nasvete za starejše iskalce zaposlitve ter povečajte svoje možnosti za uspeh. Spoznajte preverjene strategije za iskanje zaposlitve in premagajte izzive na sodobnem trgu dela

Iskanje zaposlitve je lahko izziv, še posebej, če spadate med starejše zaposlene. Kljub temu da imate veliko izkušenj in znanja, se lahko na poti do nove zaposlitve soočate z ovirami, kot so starostna diskriminacija in hitro spreminjajoče se tehnologije.

Vendar pa obstajajo strategije, ki vam lahko pomagajo premagati te izzive in uspešno poiskati novo delovno mesto. V tem članku z vami delimo deset nasvetov, ki vam bodo olajšali iskanje.

1. Posodobite svoj življenjepis

V današnjem digitalnem svetu vaš življenjepis pogosto predstavlja prvi vtis, ki ga delodajalec dobi o vas, zato je pomembno, da je ta dokument posodobljen in vsebuje relevantne informacije. Predlagamo vam, da iz njega odstranite vse nepomembne podatke in tudi specifične datume izobraževanja, ki lahko potencialnemu delodajalcu že takoj padejo v oči in ga opozarjajo na vašo starost.

Prav tako se izogibajte navajanju starejših e-poštnih računov, kot so AOL ali Yahoo, ki danes med uporabniki več niso pogosti. Namesto tega uporabite sodoben e-poštni račun, kot je na primer Gmail, in poskrbite, da je vaš naslov profesionalen (priporočamo predvsem kombinacijo imena in priimka).

Danes pa delodajalci poleg življenjepisa pogosto preverijo tudi kandidatov profil na LinkedInu. Preden začnete z razgovori, je priporočljivo, da poiščete pomoč nekoga, ki mu zaupate in ki bo poskrbel, da bo vaš profil premišljen, dobro predstavljen in bo vključeval visokokakovostno profesionalno fotografijo. To bo pomagalo okrepiti vašo spletno prisotnost in povečalo vaše možnosti za uspeh pri iskanju zaposlitve.

2. Izpostavite svoje veščine

V hitro spreminjajočem se tehnološkem okolju delodajalci pogosto iščejo kandidate, ki so vešči uporabe najnovejših tehnologij, kot je na primer programska oprema za upravljanje projektov ali družbenih omrežij.

Zato je pomembno, da poudarite, kako ste tovrstne tehnologije za reševanje težav ali doseganje rezultatov uporabljali v svojih prejšnjih vlogah. Tako potencialnemu delodajalcu ne boste pokazali samo, da ste tehnološko pismeni, ampak tudi, da ste proaktivni in se prilagajate novim trendom.

3. Pripravite se na virtualne razgovore

V današnjem času, ko je delo na daljavo postalo nova realnost, vse več podjetij tudi za izvedbo razgovorov za delo uporablja videokonferenčne tehnologije. Če se tovrstna oblika razgovora obeta tudi vam, se pred samim dnevom D dodobra seznanite s platformo, ki jo podjetje uporablja, ter preverite nastavitve zvoka in slike.

Poskrbite tudi, da boste imeli med razgovorom stabilno internetno povezavo. Za dodatno samozavest vam priporočamo, da izvedete test s prijateljem ter tako preverite, da bo res vse delovalo, tako kot mora.

4. Poudarite ujemanje z ekipo

Danes je pri procesu izbire kandidatov velik poudarek na sposobnosti kandidata, da deluje kot del širše ekipe. Delodajalci iščejo zaposlene, ki se ne prilegajo zgolj kulturi podjetja, ampak tudi aktivno prispevajo k njenemu ustvarjanju.

Zato je pomembno, da izpostavite, kako se vaše vrednote ujemajo z vrednotami podjetja in kako ste v preteklosti uspešno delovali v ekipah. To lahko vključuje delitev primerov sodelovanja pri reševanju konfliktov, vodenju projektov ali spodbujanju inovacij.

Tako lahko pokažete, da ne razumete zgolj pomena ekipnih vrednot in sodelovanja, ampak imate tudi praktične izkušnje in veščine, ki jih lahko uporabite v novem delovnem okolju. S tovrstnim pristopom boste brez dvoma izstopali kot kandidat, ki lahko podjetju resnično prinese dodano vrednost.

starejsi zaposleni teamsko delo

5. Ne pretiravajte z desetletji izkušenj

Čeprav je lahko vaša dolga in pestra delovna zgodovina velika prednost, je pomembno, da ne pretiravate s svojimi izkušnjami. Prav tako se izogibajte izjavam, ki bi lahko delovale arogantno oziroma potencialnemu delodajalcu dale občutek, da se imate za pametnejšega in izkušenejšega od njega.

Namesto tega se osredotočite na predstavljanje svojih relevantnih dosežkov. Izberite ključne dele svojih delovnih zadolžitev, ki dokazujejo vaše kvalifikacije za točno določeno delovno mesto, za katero se potegujete. S tem pokažete, da ste usmerjeni k rezultatom in da ste podjetju sposobni prinašati konkretne koristi.

6. Starost naj ne bo osrednja tema pogovora

Če beseda med razgovorom nanese na vašo starost ali morebitne pomisleke okrog nje, preusmerite fokus. Raje se predstavite kot vodja, ki je na delovnem mestu v zadnjih 20 letih pokazal prilagodljivost, potrebno za preživetje in uspeh.

To lahko vključuje delitev primerov, kako ste se prilagodili novim tehnologijam ali spremembam v industriji. S tem pokažete, da ste kljub svoji starosti še vedno v koraku s časom ter se zavedate pomena prilagajanja in učenja. Prav tako poudarite, kako lahko vaše izkušnje in znanje koristijo podjetju.

Tako boste delodajalcu dali vedeti, da ste kljub svoji starosti še vedno dinamični, prilagodljivi ter vredni njegovega časa in vložka.

7. Pomirite strahove

Nekateri kadroviki so včasih zadržani pri zaposlovanju starejših delavcev, saj se bojijo, da bi ti lahko imeli višje zahteve po plači ali željo po zgodnji upokojitvi. To je nekaj, na kar morate biti na razgovoru dobro pripravljeni.

Pripravite pojasnila, kako se ta vloga ujema z vašim dolgoročnim načrtom ter vam daje možnost izkoristiti pridobljene izkušnje in znanje. Skrbi lahko pomaga odpraviti tudi pogovor o tem, kako vam ta vloga omogoča boljše ravnotežje med delom in zasebnim življenjem ali priložnost, da se osredotočite na delo, v katerem resnično uživate.

Prav tako poudarite, da ste kljub svoji starosti še vedno motivirani in pripravljeni na nove izzive, kar lahko pomaga razbiti nekatere stereotipe o starejših delavcih.

8. Poskrbite za izjemen prvi vtis

Prvi vtis je pri iskanju zaposlitve ključnega pomena. To vključuje vse – od vaše obleke pa do načina komunikacije. Poskrbite, da boste naredili najboljši možen vtis z izbiro primernih oblačil – vaša podoba mora biti profesionalna in primerna za delovno mesto, za katerega se potegujete.

Prav tako se med govorom o sebi in svojih izkušnjah potrudite zveneti čim bolj pripravljeni in samozavestni, saj boste tako ustvarili pozitiven vtis na delodajalca.

9. Osvežite svoje veščine

Če je od vašega zadnjega razgovora za službo minilo nekaj časa, je osvežitev veščin, ki jih potrebujete za suveren nastop, zagotovo dobra ideja. Razgovori so lahko stresni, zato je pomembno, da se počutite samozavestno in pripravljeno. Vadite odgovore na pogosta vprašanja z nekom, ki ima izkušnje na tem področju. To vam bo pomagalo izboljšati vaše odgovore in dvigniti vašo samozavest.

Samozavest pa vam bo dala tudi dobra priprava pred razgovorom. Slednja vključuje predvsem zbiranje informacij o podjetju, s katerim se boste srečali, ter razumevanje njihovih vrednot in kulture. Prav tako se prepričajte, da ste pripravljeni na vprašanja, ki se nanašajo na vaše pretekle izkušnje in povezavo z vlogo, za katero se potegujete.

prenos znanja med generacijami

10. Pripravite vprašanja

Pred razgovorom ne pozabite pripraviti vsaj nekaj vprašanj, ki jih lahko zastavite potencialnemu delodajalcu, ko vam bo ta ponudil možnost za spraševanje. To bo pokazalo vašo zavzetost za specifično delovno mesto in vašo pripravljenost, da se vključite v podjetje.

Vprašanja so lahko zelo različna ter na primer povezana s kulturo podjetja, prihodnjimi projekti ali načrti za prihodnost. Prav tako lahko povprašate o specifičnih izzivih, s katerimi se podjetje trenutno sooča, ter razložite, kako bi lahko vaše veščine in izkušnje pomagale pri njihovem reševanju. Tako boste pokazali, da ste proaktivni, da razmišljate o prihodnosti in da ste resnično zainteresirani za prispevanje k uspehu podjetja.

Zaključek

Iskanje zaposlitve lahko za starejše delavce prinese določene izzive, vendar lahko slednje s pravilnim pristopom in ustrezno pripravo brez dvoma uspešno premagate.

Zgoraj navedeni nasveti vam bodo pomagali izboljšati vaše možnosti za uspeh ter poiskati delovno mesto, ki bo kar najbolje ustrezalo vašim veščinam in izkušnjam. Pomembno je, da se zavedate, da so lahko vaša starost in izkušnje tudi velika prednost, če jih le znate pravilno predstaviti.

Zato bodite samozavestni, dobro pripravljeni in ne pozabite, da imate veliko vrednost, ki jo lahko ponudite delodajalcu. Želimo vam veliko sreče na vaši poti iskanja zaposlitve!

Pripravil: Optius.com

Želite biti na tekočem o prostih delovnih mestih, na svoj e-naslov?
Brezplačni E-informator vam to omogoča.